PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. (PTT Teknoloji) ile Bin Ulaşım ve Akıllı Şehir Teknolojileri A.Ş. (BinBin) arasında Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) alanında iş birliğinin artırılması, son kullanıcıya sunulan hizmetlerin iyileştirilmesi ve yeni hizmetlerin geliştirilmesi amacıyla iş birliği ön protokolü imzalandı.

Türkiye’nin yerli ve milli ilk MaaS platformu TRota’nın işletmecisi PTT Teknoloji ile Türkiye’nin öncü mikromobilite şirketi BinBin arasında Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) alanında iş birliğinin artırılması, son kullanıcıya sunulan hizmetlerin iyileştirilmesi ve yeni hizmetlerin geliştirilmesi amacıyla iş birliği ön protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, Dünya genelinde 5 ülkede toplamda 19 şehirde hizmet veren mikromobilite şirketi BinBin ile TRota Hizmet Olarak Hareketlilik (MaaS – Mobility as a Service) uygulamasının operatörü PTT Teknoloji arasında çeşitli iş birlikleri geliştirilecektir. Bu kapsamda AUS alanında mevcut uygulamaların entegre edilmesi, AUS ve mobilite alanında ortak Ar-Ge projeleri gerçekleştirilmesi, hâlihazırda yürütülen projelere ilişkin ortaklıklar kurulması, mevcut AUS ürün ve hizmetlerine yönelik olarak gerçekleştirilecek faaliyetlerde teknik ve idari konularda karşılıklı kolaylık sağlanması amaçlanmaktadır.

BinBin CEO’su Kadir Abdik, PTT Teknoloji ile gerçekleştirdikleri iş birliğinden büyük mutluluk duyduklarını belirterek, şunları söyledi; “2019 yılında kurulduğumuzdan bu yana, ülkemizin mikromobilite alanında gerçekleşen dönüşüm yolculuğunda aktif bir rol üstleniyoruz. Geçen 4 yıl içinde, mikromobilite kültürünü şehir yaşamının ayrılmaz bir parçası haline getirdik. Bu deneyime sahip şehirlerin yanı sıra, bu kültürü daha fazla yaygınlaştırabileceğimiz şehirlerde de hizmet ağımızı genişletmeye odaklanıyoruz. PTT Teknoloji ile gerçekleştireceğimiz iş birliğinin ülkemizde mikromobilite sektörünün büyümesi  açısından önemli bir adım olacağına inanıyoruz. Bu vesileyse iş ortaklarımızın gereksinimlerine ve beklentilerine uygun iş birlikleri kurarak, mikromobilite ekosistemine daha fazla değer katmayı hedefliyoruz.”

PTT Teknoloji Genel Müdürü Ali Taşkın ise “Geliştirme çalışmalarına devam ettiğimiz TRota MaaS uygulamamız ile vatandaşlarımıza uçtan uca bir ulaşım deneyimi sunmayı hedefliyoruz. Şehirlerarası toplu taşıma araçları, şehir içi toplu taşıma araçları, paylaşımlı araçlar gibi pek çok ulaşım modunda, TRota’ya entegre olan tüm hizmet sağlayıcıların hizmetlerine tek bir uygulama üzerinden erişilebilecek; rota planlama, ödeme ve rezervasyon işlemleri tek bir uygulamadan gerçekleştirilebilecek, daha verimli bir yolculuk için birden çok ulaşım modunun tek bir uygulama üzerinden kullanılmasına imkan sağlanacak. Bu kapsamda, özellikle son kilometrede yani toplu taşıma araçları ile ana arterler üzerinde gerçekleştirilen ulaşımın son noktaya kadarki bölümünde tamamlayıcı rol oynayan mikromobilite araçlarına büyük önem veriyoruz. BinBin ile gerçekleştireceğimiz bu iş birliğinin de ülkemizde bütüncül ulaşım anlayışının gelişmesi, mikromobilite ve akıllı ulaşım sektörlerinin büyümesinde önemli bir rol oynacağına inanıyoruz.

Geliştirilmeye devam eden TRota çok yakında ilk olarak Konya’da faaliyete geçecek ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan toplu taşıma araçlarının yanı sıra diğer ulaşım modlarına da erişim imkanı sunacak.


TRota

TRota, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı UDHAM Başkanlığı desteğiyle, PTT Teknoloji ve İnnova Konsorsiyumu tarafından geliştirilmekte olan Hizmet Olarak Hareketlilik (MaaS – Mobility as a Service) uygulamasıdır. TRota ile şehir içi ve şehirlerarası farklı ulaşım modları entegre edilerek vatandaşlarımıza; planlanabilir, öngörülebilir, hızlı ve ekonomik bir yolculuk deneyimi sunulması, toplu taşımanın teşvik edilmesi, yolculuk sürelerinin kısaltılması ve farklı ulaşım hizmetlerinde planlama, ödeme ve rezervasyon özelliklerine tek bir arayüzden erişilmesini sağlayarak yolcu odaklı bir ulaşım deneyimi sunulması hedeflenmektedir. Geliştirilmeye devam eden TRota çok yakında ilk olarak Konya’da faaliyete geçecek ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan toplu taşıma araçlarıyla anlaşmalı ulaşım araçları ve hizmetlerine entegre bir şekilde erişim imkanı sunacaktır.

PTT Teknoloji

PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş; PTT’nin posta, kargo ve bankacılık alanlarında verdiği hizmetleri teknolojinin sağladığı imkânlardan faydalanarak daha hızlı ve verimli hâle getirecek çözümler üretmek amacıyla 2 Şubat 2018’de kurulmuştur. PTT Teknoloji, PTT’nin geçmişten geleceğe uzanan hizmet tecrübesini teknolojik yenilikler ve sektörel dinamiklerle birleştirmeyi; yerli, milli ve güvenilir çözümler sağlayarak PTT’nin yanı sıra öncelikle kamu olmak üzere, özel sektöre de hizmet vermektedir.

BinBin

BinBin, kısa mesafeli yolculukları eğlenceli hâle getiren, çevreci ve ekonomik bir ulaşım alternatifi sunan bir teknoloji markasıdır. Akıllı şehir teknolojileri ve mikro-mobilite alanında hizmet veren BinBin, 2019 yılında üniversite kampüslerinde başladığı operasyonlarını 2020 yılı itibari ile şehirlere taşıma kararı alarak, trafikten sıkılan kullanıcılara pratik ve sürdürülebilir bir ulaşım seçeceği sunar. Çevreye duyarlı teknolojiler geliştirerek karbon salınımını azaltmayı amaçlayan BinBin, gelecek nesiller için duyarlılık ve hassasiyet ile çalışmalarını sürdürmektedir. Mevcutta İstanbul, Konya, Kayseri, Antalya, Eskişehir, Samsun, Adana, Kocaeli, Bursa, Trabzon, Gaziantep, Uşak, Sakarya şehirlerinde kullanıcıya hizmet vermektedir. Bulgaristan, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya ve Hırvatistan operasyonları ile mikromobilite alanında yurt dışına açılan ilk şirket olan BinBin, her geçen gün ağını genişletmeye devam etmektedir.